Celkem 357 tun papíru, plastů a skla se povedlo v prvním čtvrtletí letošního roku vytřídit obyvatelům Chebu. V porovnání se stejným obdobím loňska je to o 33 tun více. A povedlo se snížit i celkovou produkci komunálního odpadu.
Toho popeláři letos odvezli během prvního čtvrtletí 1 592 tun, což je o 66 tun méně než ve stejném období vloni. „K dobrým výsledkům přispěl zejména nový systém svozu odpadů v lokalitách se zástavbou rodinných domů, který se v Chebu od začátku letošního roku postupně zavádí,“ sdělil mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič.
V prvním čtvrtletí fungoval zatím jen v jedné ze čtyř částí města, na které je Cheb pro potřeby zavádění nového systému rozdělen. Město proto předpokládá, že by se čísla mohla během roku dále zlepšovat.
„Od rodinných domků se v rámci nového systému sváží zbytkový směsný odpad pouze jednou za dva týdny. Jejich obyvatelé ale mohou zdarma dostat modré a žluté popelnice na papír a plasty, aby pro ně bylo třídění jednodušší. Díky tomu by jim měla kapacita černých popelnic bohatě stačit i při nižší frekvenci svozu,“ poznamenal Tomáš Ivanič.
Zájem o třídění potvrdil i Michal Polák, vedoucí střediska svozu odpadu společnosti Chetes. „Třídit odpad se nám daří, protože postupně zahušťujeme síť kontejnerů na tříděný odpad ve městě. Lidé tak nemusejí chodit s PET lahvemi a dalšími odpadky nikam daleko. V Chebu se podařilo snížit i množství komunálního odpadu, ačkoliv jinde v republice ho přibývá. Velká část lidí v Chebu má stále velký zájem na tom, aby odpad třídili,“ poznamenal Michal Polák.
V průběhu roku 2019 se ve městě navíc začaly nově separovat také kovové obaly. V kontejnerech jich skončily dvě tuny. Letos k nim přibudou ještě kontejnery na vyhazování tuků z domácnosti. Tyto nádoby totiž dosud ve městě chyběly a město chce vyjít lidem vstříc, protože je po nich čím dál větší poptávka. „Olej lze zatím odevzdat pouze ve sběrném dvoře na sídlišti Skalka. Ve druhé polovině letošního roku bychom chtěli rozmístit červené popelnice na sběr jedlých tuků. Nemají se vylévat do odpadů, protože komplikují provoz čističek odpadních vod,“ dodal Polák.
Svoz odpadu stojí město ročně zhruba 35 milionů korun. Dalších 12 milionů pak provoz sběrných dvorů, úklid černých skládek a vyvážení odpadkových košů.
ZDROJ: Sokolovský deník
DATUM: 17. 5. 2020
ODKAZ: https://sokolovsky.denik.cz/z-regionu/lide-tridi-cim-dal-vic-budou-moci-vyhodit-i-olej-20200516.html