V Aši se ročně vyprodukuje necelých šest tisíc tun veškerého odpadu (kupříkladu loni to bylo 5 700 tun). To znamená, že každý jeden občan Aše vytvoří cca 430 kilogramů odpadků), který se musí nějak zlikvidovat. Něco z toho se vyseparuje a oddělí, a zbytek, přibližně 4 600 tun, se odváží na skládku do Březové u Sokolova. Za uložení jedné tuny město Aš platí 1880 korun. Na místním poplatku za odpady od občanů, který činí 600 korun za osobu a rok, loni město vybralo 7,5 miliónu korun. V rozpočtu na letošní rok je na sběr a svoz komunálního odpadu vyčleněno 11,57 miliónu korun, na poplatku za komunální odpad eviduje odbor finanční dluhy ve výši 7,5 miliónu korun.
Tolik základní čísla k uvedenému tématu, o němž jsem hovořil s odpadovým hospodářem Městského úřadu v Aši, Ing. Janem Bečvářem. „V současné době je trh s odpady v hluboké krizi. Obchodovat se dá jen se sklem a kovem. Pokud chceme uplatnit odpad z plastu a papíru, jsme nuceni odběratelům doplácet, protože se většinou jedná o odpad nedotříděný. V Aši dotřiďovací linku nemáme a ani se o jejím zřízení z ekonomických důvodů neuvažuje,“ uvedl Jan Bečvář. Současná situace na trhu „stopla“ poměrně oblíbený pytlový systém, který občanům města umožňoval získat slevu na poplatku za svoz odpadu. Město za takto vytříděný odpad nyní platí dvakrát – občanovi a také odběrateli.
K tématu odpadů patří také separační nádoby, zavedené v Aši už na počátku 90. let. V současné době je ve městě a našich obcích 91 stanovišť se separačními nádobami, včetně 15 stanovišť, zřízených v nedávné době. „Co se týče jejich počtu, jsme zřejmě na maximu,“ doplnil.
Společnost Ašské služby odpad ze separačních nádob vyváží každý týden, přičemž k nádobám na plast a papír zajíždí vždy dvakrát týdně, pro sklo a kov pak jednou týdně. Systém obsluhuje jeden pracovník. Úklid stanovišť zajišťuje stejná společnost a podle J. Bečváře jsou uklízena prakticky nepřetržitě. Nejhorší situace bývá po víkendech, to se od separačních nádob odstraní až kolem pěti tun odpadu, denní průměr je tak jedna a půl až dvě tuny. Počínání lidí, kteří různé věci odloží u separační nádoby, je přitom v rozporu se zákonem, který takové počínání zakazuje. Černé skládky jsou dalším velkým tématem. Objevují se nejen u separačních nádob, ale i na dalších místech – u cest, v lesích či na loukách, kde se lidé zbavují převážně stavebního odpadu. Jeho uložení na separačním dvoře je od určitého množství zpoplatněno, přičemž každý občan města má nárok na bezplatné odevzdání 50 kilogramů stavebního odpadu jedenkrát za rok. Odebrání stavebního odpadu nad tento limit se hradí.
„Co se týče odběru pneumatik, tak to je další problémová oblast. Ojeté pneumatiky se v současné době na trhu neuplatní, nikdo je nechce, není odbyt. Zbývá tak jen systém zpětného odběru, z něhož jsou zatím sběrné dvory ze zákona vyčleněny. V Aši je nyní pět pneuservisů, zapojených do systému zpětného odběru,“ doplnil odpadový hospodář.
Dalším poměrně novým opatřením je zpoplatnění směsného odpadu sazbou 1,87 Kč za kilogram, který je na sběrném dvoře odebírán pouze od občanů s trvalým pobytem v Aši.
Zpoplatněnou komoditou je také azbest, a to sazbou 3,50 Kč za jeden kilogram, přičemž většinu druhů odpadu lze na separačním dvoře odevzdat bez poplatku.
Změnami prochází také samotný sběrný dvůr v Hedvábnické ulici. Už loni zde byl vybudován nový přístřešek na separační kontejnery s pohodlnějším přístupem k jednotlivým nádobám. Nově se připravuje zvětšení manipulační plochy, její odkanalizování a v konečné fázi nový povrch.
Jak známo, chystá se nový zákon o odpadech. Jeho znění ještě k dispozici není, ale je zřejmé, že v něm bude kladen důraz na vytřídění maximálního objemu odpadu, což bude mít vliv na konečnou sazbu poplatku za ukládání odpadu.
Zdroj: Oficiální web města Aš
Autor: Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši
Datum: 25. 6. 2020
Odkaz: https://muas.cz/o-odpadech-s-odpadovym-hospodarem/d-239041