Nejen papír, plast či sklo, ale nově i použitý olej mohou lidé odevzdávat do speciálních kontejnerů v ulicích měst. Tento systém se osvědčil v Sokolově, zavádějí jej Karlovy Vary a uvažují o něm například v Nejdku. Použité potravinářské oleje přitom mají široké uplatnění. „Vyseparují se z něj tři složky. První z nich se používá na výrobu ethylesteru, který se přidává do nafty jako její biosložka. Další složky najdou uplatnění například v gumárenském průmyslu, při výrobě kosmetiky, elektřiny, tepla či v dřevařském průmyslu, kde je vyžadován vysoce ekologicky šetrný výrobek,“ vypočetl Vladimír Meluzín, mluvčí sokolovské radnice.
Místní mají možnost separovat použité oleje a tuky už od února loňského roku. „V první etapě bylo po městě rozmístěných pět nádob, od té doby vzrostl jejich počet téměř na trojnásobek. V současné době jich je čtrnáct,“ konstatoval Meluzín.
Stejnou službu zavedli v Karlových Varech. „Na dvaceti stanovištích po celém městě a ve sběrném dvoře ve Staré Roli jsou už k dispozici nádoby speciálně upravené pro sběr tohoto recyklovatelného odpadu,“ potvrdil Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu. V Chebu zatím s podobným řešením nepřišli. „Oleje a tuky je ovšem možné odevzdávat v obou našich sběrných dvorech,“ konstatovala mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.
Ukládání olejů a tuků do speciálních kontejnerů se ovšem řídí poměrně přísnými pravidly. Například tím, že do kontejnerů patří pouze uzavíratelné PET lahve či jiné plastové nádoby. „Původní lahev ovšem není vhodná, protože dobře netěsní a olej by se z ní mohl vylít. Do kontejnerů se v žádném případě nesmí olej vylévat,“ zdůraznil Vladimír Meluzín.
Na druhou stranu neslouží kontejnery k ukládání technických olejů, tedy těch do převodovek, motorů či tlumičů aut, maziva a jiné kapaliny. Ty mohou zájemci odevzdávat výhradně ve sběrných dvorech.
Zdroj: 11.05.2019 Mladá fronta DNES, strana 17, kraj Karlovarský, autor Petr Kozohorský
Zdroj náhledového obrázku: https://www.obcejinak.cz/