Šestého ročníku tradiční soutěže obcí ve sběru využitelných složek odpadu se zúčastnilo všech 127 obcí, které jsou zapojeny v systému společnosti EKO – KOM. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – obce do 1000 obyvatel včetně a obce nad 1000 obyvatel.
„Vítězné obce v obou kategoriích obdržely finanční odměnu 60 tisíc korun za 1. místo, 30 tisíc korun za 2. místo a 10 tisíc korun za umístění na 3. příčce a také drobnou keramiku, vyrobenou Domovem dětí a mládeže v Sokolově,“ uvedl radní Jaroslav Bradáč. V kategorii do 1000 obyvatel se na 3. místě umístila Obec Kolová, na 2. místě Obec Tuřany a na 1. místě Obec Otovice. V kategorii nad 1000 obyvatel na 3. místě skončilo Město Ostrov, na 2. místě Město Kraslice a na 1. Město Františkovy Lázně.
V letošním roce byla navíc v rámci slavnostního uzavření šestého ročníku projektu předána i jedna zvláštní cena – křišťálová popelnice – obci Otovice. „Poprvé se v celorepublikové soutěži O křišťálovou popelnici umístila v samotném finále i obec z našeho kraje, za což jsem velmi rád.
Obce a města získávají hodnocení podle toho, jak nakládají s komunálním odpadem. Posuzuje se například i informování občanů o způsobech nakládání s odpady. Celkem se soutěže zúčastnilo téměř šest tisíc měst a obcí – všechny, které jsou v systému společnosti EKO-KOM, o to víc mě úspěch naší obce těší,“ doplnil radní Bradáč.
Součástí akce bylo rovněž vyhlášení výsledků výtvarné soutěže ZŠ a MŠ „Plníme dětské sny“. V roce 2011 školní zařízení, kolektivy i jednotlivci soutěžili v šesti kategoriích. „Všichni ocenění dostali dárky, které si mohli v rámci soutěže „Plníme dětské sny“ přát a dle možností jsme se jim tyto jejich přání a sny pokusili splnit. Doufám, že budou mít z těchto hodnotných dárků radost a užijí si jich“, podotkl radní Bradáč.
Děti dostaly například poukázky do prodejny elektra a sportu, aby si mohly vybrat například mobilní telefon, netbook, hračky, sportovní tašky, ale překvapivě také výlety do divadla nebo na statek. „V letošním roce byly v rámci výtvarné soutěže poprvé oceněny i nejaktivnější školy. Tyto školy od nás obdrží vermikompostéry a knihu Ekoprovoz ve školách. Vermikompostéry lze umístit přímo do třídy, žáci tak mohou krmit žížaly rostlinnými zbytky a vytvořeným kompostem hnojit květiny ve třídách či na zahradách, čímž se sami zúčastní koloběhu živin v přírodě. Budeme rádi, když knihy i vermikompostéry pomohou k rozvíjení osvěty v oblasti ekologické výchovy na školách“, vysvětlil radní Bradáč.
Všechny tři soutěže jsou součástí společného projektu Karlovarského kraje a společnosti EKO – KOM, a.s. na podporu třídění odpadu.
Zdroj: Karlovarský kraj
Odkaz: https://www.kr-karlovarsky.cz/krajske_listy/Stranky/111207_odpady.aspx